Nápaditá přání z ručního papíru

17. listopadu 2009 v 12:47 | Jája |  Podzim

Vyrobte si nápaditá přání z ručního papíru

Ruční papír se vyrábí ručním čerpáním papíroviny na síto. Je charakteristický strukturovaným povrchem a mívá nepravidelné okraje. Zkusme si z tohoto krásného papíru vyrobit přáníčka. K papíru s přírodním povrchem se hodí různobarevné listy nebo i větvička jehličnanu.
Nápaditá přání z ručního papíruRady a tipy:

• Ruční papír koupíme ve výtvarných potřebách či papírnictvích. List A4 vyjde na 15 Kč.
• Vzniklé odřezky nevyhazujeme, ale zužitkujeme je při výrobě kombinovaných přání.
• Vylisované listí potřeme ze zadní strany opatrně od středu k okrajům lepidlem. Po umístění na ruční papír list, abychom jej nepoškodili, zakryjeme papírem a přitiskneme.

Pracovní postup
1 Ruční papír se vyrábí v mnoha barvách a s různě strukturovaným povrchem, podle toho, co je do papíru při výrobě přidáno. Mohou to být kousky jiného papíru, rozemletá dřívka, ale i rostlinná vlákna nebo třeba kousky sušených rostlin.
2 Papír můžeme zdobit provázky, portami a krásně se na něm vyjímají přírodniny. Vlhké spadané listí lisujeme mezi savými papíry - třeba novinami. Listy nejdřív vložíme do štůsku novin a pak je zatížíme knihami či vylisujeme v lisu.
3 Připravíme si čtverec ručního papíru o rozměru 20x20 cm tak, aby se přání po složení na polovinu vešlo do obálky. Ruční papír nestříháme nůžkami, ale přeložíme jej a rozřízneme nožem. Jen tak zachováme jeho přirozeně nepravidelný okraj.
4 Obdélník přáníčka ozdobíme na vrchní klopě vylisovanými listy. Na červeném papíře se budou hezky vyjímat žluté lipové lístečky. Využijeme podélný formát a naskládáme lístky řetězovitě za sebou. List vždy potřeme ze zadní strany tužkovým lepidlem a přilepíme ho na papír.
5 Podaří-li se nám najít drobné lístky javoru (z mladého výhonku), sestavíme z nich korunu stromu. Při skládání střídáme vždy vrstvy světlých a tmavších listů, které lepíme přes sebe tak, aby se vzájemně překrývaly, ale částečně také vykukovaly. Ke znázornění země můžeme přilepit do spodní části obrazce proužek porty.
6 Přáníčko lze též vyrobit kombinací různobarevných papírů. Největší část obálky jsme vytvořili ze světlého papíru s tečkami o rozměru 15x20 cm, jehož kratší stranu 5 cm od okraje jsme ohnuli. Pro tento úzký přední díl jsme ještě uřízli červený papír o rozměru 10x20 cm.
7 Ke krátké klopě tečkované obálky jsme přilepili proužek papíru ve žlutavé barvě s přesahem 2,5 cm od okraje. Nakonec jsme celý přední díl podlepili červeným papírem (10x20 cm). Vznikla trojdílná přední klopa, kterou jsme ozdobili třemi lístečky.
8 Přáníčko lze také ozdobit portou nebo provázkem. U okraje podél středu či protilehlé strany si vyzkoušíme lemování jemnou, bílou portou nebo různě stočeným provázkem. Ozdobný proužek též potřeme z jedné strany lepidlem a přilepíme jej na papír.
9 Měkkou jedlovou větvičku snadno vylisujeme. K lisování postačí týden, přičemž by neměla být úplně usušená. Jehličí i s větvičkou dostatečně potřeme ze zadní strany lepidlem, položíme na přání, překryjeme papírem a přitiskneme. Obrázek osvěžíme stojánkem z barevných listů či proužkem porty.
10 Ruční papíry nám umožňují různobarevné variace. Na tmavomodrém papíru s útržky světlých papírků se pěkně vyjímají pestrobarevné žluté, červené i zelené listy. Kousky bílého papíru zase připomínají první sněhové vločky, snášející se na spadané listopadové listí.
11 Do takto vyzdobené obálky pak vložíme přeložený list papíru, do něhož napíšeme gratulaci. Vnitřní list s přáním může být z tenkého, avšak kvalitního dopisního papíru. Přání lze též napsat na slabý ruční papír.

ZDROJ:SEZNAM.CZ
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama