Červen 2010

Alenka v říši divů

27. června 2010 v 10:42 | Jája |  Filmy
Originální název: Alice in Wonderland
Rok výroby: 
2010
Délka filmu: 
108 minut

Devatenáctiletou Alenku, občanským jménem Alice Kingsleyovou čeká zážitek, na který hned tak nezapomene. Když ji na viktoriánské zahradní slavnosti na její počest požádá o ruku Hamish, bohatý, ale přihlouplý syn lorda a lady Ascotových, sebere se a uteče pryč. Vydá se za králíkem v saku a s kapesními hodinkami, kterého viděla pospíchat po louce.

Bílý králík  záhy zmizí do králičí nory. Alenka najednou pocítí zvláštní nutkání následovat ho, do nory spadne a po pádu, který působí skoro jako podivný sen, se ocitne v kruhové místnosti s celou řadou dveří. Poté, co si zkusí lahvičku s nápisem "Vypij mě", jejíž obsah způsobí, že se zmenší, a koláčem, na kterém je zdobeně napsáno "Sněz mě" a po kterém se zase zvětší, se jí nakonec podaří jedněmi z dveří projít a ocitá se v ohromujícím a fantastickém světě.

Luxusní opalovací lehátka

27. června 2010 v 10:32 | Jája |  Domov

Luxusní opalovací lehátka hýří neobvyklými tvary i materiály

Teploty posledních dní jsou jasnou předzvěstí léta, které už netrpělivě přešlapuje za dveřmi. V třicetistupňových vedrech mnozí vytahují mini a kraťasy, s nimiž ovšem často kontrastují sluncem nedotčené končetiny v barvě vápna. Pokud jste fandy snědé pokožky, asi se už těšíte, jak se po práci či o víkendu oddáte opalování. Samozřejmě můžete hodit jen deku na trávník, mnohem pohodlnější variantou je ale opalovací lehátko.
Rozvlněné lehátko se výborně hodí k bazénu s vlnitými liniemi.

Lehátko nám dá zapomenout na všemožné nerovnosti, klacíky a ďolíky, které se nám naopak skrze deku pečlivě vrýsují do těla. V neposlední řadě budete na lehátku sice v přírodě, ale v bezpečné vzdálenosti od mravenců, škvorů a podobné drobotiny, se kterou není radno dostat se do křížku například přilehnutím.
Pod souslovím opalovací lehátko si mnoho z nás ještě vybaví prověšenou vyšisovanou látku na hliníkové konstrukci. Těmto retro kempinkovým modelům už ale naštěstí dávno odzvonilo. I lehátko může mít luxusní nebo alespoň neotřelý design. Zapomeňte na bílá plastová monstra, která by měla zůstat na plážích přímořských letovisek, a nechte se inspirovat nevšedními modely světových designérů a výrobců.
Lehátka se vyrábějí snad ze všech možných materiálů. Oblíbenou klasikou je dřevo, stíhá jej ratan a nerez. Výjimkou nejsou ani kousky z plastu či kovových drátů.
Luxusní lehátko s podpěrou potažené saténem bude asi složitější na údržbu, vypadá ale efektně.
Lehátko v krémové barvě bude asi složitější na údržbu, vypadá ale efektně. Navíc manipulace s ním je poměrně snadná.

Spíše než lehátko, venkovní postel pro romantické chvíle...
Dřevo je v zahradním nábytku klasikou. Toto lehátko je z akátového, které odolností konkuruje velmi oblíbenému teaku. Lehátko je navíc vyrobeno bez použití lepidla a šroubků, čím se stává trvanlivějším. Ovládání je navíc stejně snadné, jako jízda s trakařem.

Pohodlná sestavička i s odkládacím stolkem
Pohodlná sestavička i se stylovým odkládacím stolkem

Lehátko s praktickým stínítkem vás nechá v podřimovat ve stínku a přitom mít tělo vystavené sluníčku.
Lehátko s hliníkovou konstrukcí a praktickým stínítkem. Můžete podřimovat s hlavou ve stínu a přitom mít tělo vystavené sluníčku.

Drátěné lehátko nevypadá příliš pohodlně
Drátěné lehátko sice nevypadá příliš pohodlně a nedá se polohovat, nicméně jako oživující prvek do zahrady jistě zafunguje.

Barevná proplétaná lehátka působí letně a zahradu probarví.
Barevná proplétaná lehátka působí letně a zahradu probarví. Každý kousek je originál, rám může být vyplétaný dvojitými šňůrami (jako na obrázku), nebo plastovými vlákny či kůží.


Luxusní saténové lehátko
Saténové lehátko od designéra Domenika De Pala vypadá opravdu luxusně. Hliníková konstrukce je pokrytá obalem z cordury, který je snímatelný, pratelný a z barev odolných UV záření.

Luxusní lehátka pohodlná jako postel

Luxusnější lehátka si nezadají s pohodlím klasické postele. Mají pohodlnou matraci, zastínění a často i nebesa. Sice se na nich asi tak dobře neopálíte, ale jako azyl pro odpolední spánek či romantickou večerní skleničku jsou ideální.
Ratan je oblíbeným materiálem pro zahradní nábytek. neotřelá varianta lehátka ve dvou kusech nabízí větší variabilitu i stín.
Ratan je oblíbeným materiálem pro zahradní nábytek. Neotřelá varianta lehátka ve dvou kusech nabízí větší variabilitu i stín.
Spíše než lehátko, venkovní postel pro romantiku ve dvou...
Spíše než jako lehátko vypadá tento kus nábytku jako venkovní postel pro romantiku ve dvou...Zdání ale klame. Postel se dá v půli rozpojit a tak vznikne opalovací lehátko pro jednoho i se stolečkem.

Lehátko, postel s nebesy i houpačka v jednom
Lehátko, postel s nebesy i houpačka v jednom slouží opravdu jen jako azyl pro odpočinek či večerní romantiku.

Jak si vypěstovat lahodné citrusy v květináči

27. června 2010 v 10:27 | Jája |  Zahradnictví

Jak si vypěstovat lahodné citrusy v květináči

Pěstování citrusů je velmi oblíbené. Vlastní vypěstovaná mandarinka, citron či pomeranč nám udělá velkou radost. Nehledě na báječnou chuť, která se nedá s koupeným ovocem vůbec srovnat.
Dlouhá zima a mráz nevadí mandarince v zimní zahradě. Plodí a daří se jí dobře: má dostatek světla a příznivou teplotu díky fólii Heat Mirror, která je mezi skly v dvojskle.

Dlouhá zima a mráz nevadí mandarince v zimní zahradě. Plodí a daří se jí dobře: má dostatek světla a příznivou teplotu díky fólii Heat Mirror, která je mezi skly v dvojskle.

Citrusy vyžadují speciální pěstební podmínky, které jim pro zdárný vývoj rádi vytvoříme. Kromě kvalitního substrátu a vhodné teploty potřebují dostatek světla a pravidelnou, rovnoměrnou zálivku. Jak ale rostlinám co nejvíce vyhovět a zároveň si trochu ulehčit od pěstitelských nároků - o tom přemýšlí nejeden majitel citrusu.

Samozavlažování pro citrusy

Rozhodně se vyplatí pořídit samozavlažovací květináče. Díky speciálnímu systému nemůže dojít k přelití, což je pro plody citrusů nebezpečné. Citroník tak má neustále vlhký kořenový bal, ale nestojí ve vodě, k duhu mu jde i občasné proschnutí.
Samozavlažovací květináč dovolí rostlině načerpat zásoby podle své potřeby. Je navíc praktický a dobře vybavený již z obchodu: obsahuje hladinoměr, knot dlouhý 34 cm, vložku, drenáž Liapor 130 g.
Vybereme květináč, který je pěkný na pohled. Citrusům sluší vyšší hranatý květináč Mimosa (20x20 cm), jehož barvu lze sladit s odstínem plodu (světle zelená, oranžová, žlutá).
Samozavlažovací nádoba Mimosa vyjde na 369 Kč. Citrus bude mít stále vlhký kořenový bal, ale nebude stát ve vodě.
Mandarinky milují zimní zahrady
Pěstitelský úspěch určitě zažijeme v zimní zahradě. Dostatek světla citrusy potřebují, ale pozor na teplotu. Standardní sklo je v zimě chladné, nelze v jeho blízkosti ani sedět a pozorovat zasněženou zahradu. V zimě by se mohl citrus spálit.
Proto neváháme zainvestovat do kvalitního izolačního skla (dvojskla, trojskla). Možností je i vybrat dvojsklo se speciální fólií, která je mezi nimi (tvoří vlastně třívrstvý systém, ale s hmotností dvojskla).
V létě lze citrus postavit na zahradu, nebo balkon.
V létě lze citrus postavit na zahradu, nebo balkon.

Výborná je třeba fólie Heat Mirror, která je propustná pro viditelné světlo a zároveň odráží jak vzdálené infračervené (teplo přenášející) záření, tak i škodlivé ultrafialové záření (propustnost UV je menší jak 1 %). Přednost fólie je jasná: odráží tepelné záření zpět ke zdroji. V létě směrem ven, když chceme, aby nepronikalo do místnosti, a v zimě dovnitř, kdy si přejeme, aby teplo zůstalo. Citrusy tak dostanou světlo, které podpoří fotosyntézu, a naopak nemají záření, jež jim způsobuje teplotní stres.
Co citrusy potřebují
1. Výživu a zalévání
Vhodný substrát pro citrusy se skládá z rašeliny, kompostu a hrubšího písku nebo agroperlitu (příměs do substrátu určená k jeho provzdušnění). Nejlepší jsou hnojiva organického původu bez přídavku umělých složek. Vhodné je přihnojovat pravidelně v intervalu dvou tří týdnů. Přihnojování omezit v době vegetačního klidu. Pro citrusy je vhodná stálá zálivka a občasné proschnutí. Téměř všechny citrusy mají rády pravidelné rosení.
2. Světlo
Citrusy mají původ v jiných zeměpisných šířkách, tak jim dáme podmínky, které potřebují. Teplota, vlhkost a světlo - to vše má být v rovnováze. V zimě je málo světla, proto ubíráme i na teplotě a závlaze. Citrusy bychom měli v zimě umístit na co nejsvětlejší a zároveň nejchladnější místo. Je-li to možné, přisvětlujeme chladným světlem umístěným ne dál než 30 cm od rostliny.
3. Teplotu
Citrusy vyžadují obzvláště v růstové periodě dostatek tepla, ideální teplota v období vegetace je 22-28 °C. V zimním období mají rády teplotu kolem 10 °C, v létě by teplota neměla přesáhnout 40 až 45 °C. Teploty nad 30 °C jim příliš nevadí, ale citrusy nerostou. Řada citrusů však vyžaduje zejména po zdárném zrání plodů udržovat určitý rozdíl mezi denními a nočními teplotami.
4. Substrát pro citrusy
Citrusy vyžadují propustný a na živiny bohatý substrát se slabě kyselou půdní reakcí pH 5-6,5. V našich podmínkách je ideální složení substrátu: rašelina, kompost, písek či perlit v poměru 1:1:0,5. Citrusy lze přesazovat v průběhu celého roku, nejlepší je červen. Po přesazení rostlinu zalijeme a zhruba po 4 týdnech začneme přihnojovat. Malé rostliny přesazujeme 1-2x ročně, starším rostlinám vyměníme vrchní vrstvu zeminy za novou.
5. Umístění
V letních měsících mohou být rostliny mimo byt, např. na zahradě či balkoně. Důležité je dávat pozor na vítr, citrusy by se neměly dostat do průvanu. Výborně se jim daří v subtropických sklenících, zimních zahradách.

Letní kolekce

25. června 2010 v 23:53 | Jája |  Pet society

29.6-Kolekce

25. června 2010 v 23:49 | Jája |  Pet society


Treasure

25. června 2010 v 23:48 | Jája |  Pet society--------------

Vychytávky na FB

1. června 2010 v 19:53 | Jája |  Zázraky a divy
Formátování textu
Další funkcí co si ukážeme bude formátování textu na CHATU.
Podtržení
Umístěním podtržítka _ před a za text, uvidíte podtržení textu.
Tučné písmo
Umístěním hvězdičky před a za text, uvidíte tučný text.